Мандруючи сторінками одного з церковних співаників, зауважила: щоразу над багатьма відомими текстами, які можна вважати мало не народними, повторюються кілька невідомих для широкого загалу прізвищ. Хто вони – творці популярних у церковно-хоровому середовищі пісень?

Відомі всім слова «Во Вифлеємі нині новина: Пречиста Діва зродила Сина, в яслах сповитий, поміж бидляти, спочив на сіні Бог не обнятий» – труди отця Остапа Нижанківського. Як і, до речі, «Бог ся рождає» або пісня на честь свята П’ятидесятниці «Царю небесний, Боже могучий». Що каже про нього Вікіпедія? Народився 24 січня 1863 року на Львівщині. Був одним із представників музичного руху Галичини 1880-х років. Заснував музичне видавництво, що публікувало твори вітчизняних композиторів. Якщо шукати прив’язку до Тернопілля, то Нижанківський у Бережанах заснував товариство «Боян» у 1892-му. У Тернополі організовував шевченківські концерти.

Чимало відомих церковних пісень належать перу Йосипа Кишакевича, уродженця Лежайська (нині Польща). «Витай між нами», «Пливи світами», «Коли втомлений», «Твоє Успення», «О спомагай нас, Діво Маріє» та ще майже 200 сотні композицій і добірка коляд — ось невеличка частинка творчого доробку композитора, хорового диригента, священика УГКЦ.

Про Володимира Василя Стеха із Львівщини красномовно говорять такі відомі композиції, як страсна «Під хрест Твій стаю», до Богородиці «Просимо Тя, Діво» чи пісні на причастя «О Ісусе, Ти з любови» і «Зробіть Му місце». Музиці навчався у консерваторії, богослов’я студіював у монастирі святого Юра в Кристинополі. У 1894, а ще в 1896-1897 роках Стех служив у Бучачі (якщо говоримо про тернопільську прив’язку). Активно публікувався в місцевій пресі, видавав збірки пісень. Згодом емігрував у США. Там і похований.

Пісня, з якої починається старий Новий рік, – «Благослови, Боже нам на Новий рік», а також «Богородице Діво», «Пренебесна, пречудесна», причасні «Вірую, Господи» і «Тіло Христове прийміть» належать отцю Іванові Дуцьку. Народився у 1867 році на Львівщині. Семінарію закінчив у Польщі. В рідному селі, куди відбув, ставши священиком, побудував нову церкву і «Просвіту». Створив і керував церковним хором, писав для нього пісні, в тому числі колядки, а також сценарії до різних свят.

Пісня, без якої важко уявити початок відправи у храмі, – «В страсі і покорі». Її автор – отець Мелетій Матей Лончина. Народився 19 серпня 1863 року на Львівщині. Отримав музичну, богословську освіту. Працював катехитом у школах. Був ігуменом Жовківського монастиря. Його перу належать ще й такі відомі твори, як «Назарета любий цвіте» і «Благословим всім, Ісусе милий» (мелодією останньої розпочинають хресну дорогу в греко-католицьких храмах).

(Далі буде)

Advertisements